×
TR EN
Alaçatı Rehberi, Alaçatı Hakkında

Alaçatı: Yunan evlerini andıracak tarzda takdir edilesi yerlerden biri Alaçatı. Şu sıralar Alaçatı şirin mi şirin Alaçatı butik otel ve Alaçatı otelleri ile adından bahsettiriyor. Sizin için de zevkinize ve bütçenize uygun bir Alaçatı oteli, sitemizde mutlaka var. Bizler de sizlere Alaçatı otelleri hakkında güzel mi güzel bir rehber çıkardık.    

Çeşme, Ege’nin son yıllarda yükselen turizm yıldızıdır. Yarımadanın iki yanında yer alan deniz ve farklı imkânlar bir de son yapılan TEM otoyolu bölgeye ciddi hareketlilik getirmiştir. Alaçatı keşfedilen bir köyden, şu anda küçük otellerin, çeşme butik otellerin ve restoranların olduğu alternatif mekân halini almıştır. Ilıca, Çeşme’ye girerken solda, sıcak denizi ve bahçeli evlerin yoğun olduğu bir beldedir. Karaburun ise yarımadanın en kuzey bölümüdür, uzak ama kendi içinde doğa alternatifi ve sakinliği olan bir yöredir.
Çeşme'de Görülmesi gereken yerler? 
   

Çeşme Kalesi ve Ildırı görülmesi gereken yerlerdir. Alaçatı evleri ve sokakları da keşfedilmesi zevk verecek bir görüntüde ve ahenktedir. Ilıca’nın termal su kaplıcalarını da ziyaret etmenizi öneririz.

İzmir - Alaçatı, 1850’lere kadar limanda kurulu bir kasaba iken o yıllarda etraf yağışlarla iyice bataklık haline gelir ve halk sıtmadan kırılmaya başlar. Bunun üzerine bataklığı kurutmak için Ege adalarından Rum işçiler getirtilir. Gelenler, denizden 1000 metre içeride, civardaki yumuşak beyaz taşı işleyerek bugün hayranlıkla koruduğumuz evleri inşa ederek yeni Alaçatı'yı kurarlar. Toprak bağcılık, zeytincilik, badem, dut ve sakız tarımı için çok elverişlidir. Limandaki şarap fabrikasından dünyanın her yerine Alaçatı şarapları gönderilir. 
   

1914’te patlayan Balkan Savaşı’na kadar olan 60 yıl, Alaçatı'nın en parlak dönemidir. Savaş, göçü de beraberinde getirir, 1924'te mübadele ile Alaçatı artık Kosova, Bosna ve Selanik göçmenlerinin yerleştirildiği bir kasabadır.
    Alaçatı’da mübadeleden 1980'lere kadar tütüncülüğe dayalı, çok da parlak olmayan bir ekonomi vardır. Kasabanın kaderi 1990’lardan sonra wind surf meraklılarının gelmesiyle değişmeye başlar; bu arada taş evler de keşfedilir, onarımlar başlar. 
   

Bugün Alaçatı dünyadaki en popüler windsurf merkezlerinden biri ve bakir, bembeyaz kumsallarıyla, korunmuş mimari dokusuyla, güler yüzlü ve ilerici halkıyla, pek çoğunu kadınların işlettiği özenli otel, restoran, cafe ve butikleriyle, tekrar canlanmaya başlayan bağcılık, zeytin ve lavanta tarımıyla, haklı olarak, Türkiye’nin en güzel kasabalarından biri haline gelmiştir.
   

Alaçatı'yı, Türkiye'nin son yıllardaki en gözde tatil beldesi haline getiren unsurlardan birisi de, dünyaca ünlü windsurf alanı ve kumsallarıdır.ALAÇATI WINDSURF PARADISE

   

Merkeze 4 km. uzaklıkta, Alaçatı yat limanının yanında, enlemesine 500 m. ve boylamasına 330 m. sığ alan bulunmaktadır. Dolayısıyla hiç yüzme bilmeyenler için dahi, bu kadar büyük alan, windsurf öğrenmek için ilk aşamada yeterlidir. Rüzgâr sörfü kulüplerinin yer aldığı Yumru Koy'un kıyıdan kıyıya uzaklığı 1900 m’dir. Doğu kıyısının dağ olması, açık deniz korkusunu ortadan kaldırmaktadır. Alanın üç bir tarafı kara ile çevrilidir, sadece güney kısmı açıktır, bu nedenle oldukça güvenlidir. Bu koyda rüzgâr sörfünün yanı sıra, kite sörf de yapılmaktadır.

RÜZGÂR DEĞİRMENLERİ

   

Çeşme Alaçatı'ya girer girmez, beldemizin en yüksek tepesinde eski yel değirmenleri gözünüze takılır. Bu taş değirmenler 1850-1900 yılları arasında un öğütmek amacıyla inşa edilmiştir.
   

Yıllar sonra gelişen teknoloji ve artan enerji açığı bütün ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de enerji kaynakları üzerinde daha fazla düşünülmesi ve hızlı bir şekilde alternatiflerin üretilmesini gerekli hale getirmiştir. 1998’de Türkiye’nin ilk rüzgâr enerji santrali Alaçatı’da kurulmuştur. Alaçatı Rüzgâr Enerjisi Santrali (ARES) 12 adet rüzgârgülü ve 44 türbinden oluşmaktadır. Toplam elektrik üretimi 7.2 MegaWatt’tır.

Rüzgarın hızı saniyede 25 metreye erişip, kanatların dönüş hızı dakikada 29 tur olunca, elektrik üretilmeye başlanır. Rüzgardan maksimum verimi almak için, türbinler sürekli olarak rüzgara doğru dönerler. Her bir kanadın uzunluğu 22 metre olduğundan toplam rotorun çapı 44 metredir. Yükseklikleri ise 45-50 metredir.
Bu arada, beldemizde Karaköy sırtlarında yeni kurulan rüzgar enerji çiftliğinde 49 türbin ile 80 MW elektrik üretilmektedir. Daha birçok firma bölgemizde fizibilite veya sözleşme aşamasında beklemektedir. Alaçatı tüm yurtta rüzgar enerjisi konusunda bir örnek oluşturmuştur ve Çanakkale, Balıkesir, Akhisar, Datça ve Bodrum gibi yörelerimizde de bu tür yatırımlar başlamıştır. Türkiyenin karasal alandaki rüzgar potansiyeli 55.000 MW tır.
Ayrıca Pansiyon Rehberi.com adresine göz atabilirsiniz.

Alaçatı, 1850 lere kadar limanda kurulu bir kasaba iken o yıllarda etraf yağışlarla iyice bataklık haline gelir ve halk sıtmadan kırılmaya başlar. Bunun üzerine bataklığı kurutmak için Ege adalarından Rum işçiler getirtilir. Gelenler denizden 1000 metre içeride, civardaki yumuşak beyaz taşı işleyerek bugün hayranlıkla koruduğumuz evleri inşa ederek yeni Alaçatı’yı kurarlar. Toprak bağcılık, zeytincilik, badem, dut ve sakız tarımı için çok elverişlidir. Limandaki şarap fabrikasından dünyanın her yerine Alaçatı şarapları gönderilir.
1914’te patlayan Balkan Savaşına kadar olan 60 yıl Alaçatı’nın en parlak dönemidir. Savaş göçü de beraberinde getirir, 1924’te mübadele ile Alaçatı artık Kosova, Bosna ve Selanik göçmenlerinin yerleştirildiği bir kasabadır.
Alaçatı’da mübadeleden 1980’lere kadar tütüncülüğe dayalı, çok da parlak olmayan bir ekonomi vardır. Kasabanın kaderi 1990 lardan sonra wind surf meraklılarının gelmesiyle değişmeye başlar; bu arada taş evler de keşfedilir, onarımlar başlar; 2001 yılında TaşOtel’in de açılmasıyla “korumacı turizm” başlar...

Mimari
Alaçatı'nın dar sokaklarında yer alan iki katlı, arka avlulu taş evlerin çoğu 100-150 yaşında. Sokaklar güneşi az, rüzgarı çok alacak şekilde düzenlenmiş. 2001 yılında Taş Otel'in açılmasından sonra yüzlerce ev konut, otel veya restoran olarak restore edildi ve Alaçatı 2005 yılında "kentsel sit" ilan edildi.

Rüzgar sörfü
Rüzgar sörfü meraklıları Alaçatı'nın Yumru Koyunu 1990 larda keşfettiler. Bugün sayısı 10 civarında olan  rüzgar sörfü okulu ile Alaçatı dünyanın en önemli sörf merkezlerinden biri. Konumu ideal: Sürekli karadan esen rüzgar var, dalga yok, plaj sığ ve kumluk, yeni başlayanlar için çok uygun; koyun ortası ise derin ve daha fazla rüzgar aldığı için ileri düzeydeki sörfçüler için de ideal.
 
Plajlar
Alaçatı Çeşme yarımadasının "ince belinde" yer aldığından 3-15 km arasındaki measfelerde onlarca plaj var. Gençler için müziği ve eğlencesi bol olan "beach club"lardan sukunet arayanlar için bakir plajlara kadar bir çok seçenek var. Alaçatı'nın kuzeyinde Ilıca Plajı, güneyinde Çark plajı, batısında da Pırlanta ve Altınkum sahilleri yer alıyor.


Yeme, içme  
Alaçatı belki de Türkiye'nin en iyi restoranlarına sahip beldesi. Hem Türk, hem de dünya mutfaklarını sunan restoranlar ve cafeleradeta birbirleriyle yarışıyor. Açık havada, sokakta veya bahçelerde güzel yemekler ve dostlarla sohbet için Marina'da Ferdi Baba, Alaçatı merkezde Asma Yaprağı, Lavanta, Roka, Antioche gibi restoranlar sizi bekliyor.

Daha fazla
×
Fiyat aralığı
Filtreler
Alaçatı Otelleri
4.7
Alaçatı (Merkeze 10M)
Yer İyonya, Ege; dönemin sadrazamı bataklığın kurutularak kanal yapılmasını buyurur ve bugünkü Alaçatı 'nın ilk...
250 TL Rezervasyon
4.4
Alaçatı (Merkeze 300M)
INCİRLİEV’in hikayesi, anne Sabahat Poshor’un 1995 senesinde okuduğu Peter Mayle’in Provence’da geçen Hotel Pastis...
290 TL Rezervasyon
4.8
Alaçatı (Merkeze 500M)
Palmiye ağaçlarının bulunduğu yemyeşil bir bahçe, klimalı odalar ve ücretsiz Wi-Fi hizmeti sunan Palas Alaçatı'nın...
280 TL 252 TL Rezervasyon
10% indirim
4.6
Alaçatı (Merkeze 4KM)
Şık konseptli Port Alaçatı evleri ile sörf merkezinin tam ortasında kalan Antmare, muhteşem manzarası, özel...
4.7
Alaçatı
Asma Han, Alaçatı mimarisine ve taş dokusuna uygun, özenle dekore edilmiş, konuklarına sadeliği, huzuru ve konforu...
4.6
Fırsat Detayı

Balayı ve yıldönümü kutlamalarınızda upgrade.

Alaçatı (Merkeze 200M)
Küçük otel konseptine ve Alaçatı taş mimarisine sadık kalınarak inşa edilmiş ve 2006 dahizmet'e giren Villa Fora...
4.7
Alaçatı (Merkeze 900M)
Otel iddialı! 'Alakapı'da kendinizi evinizde hissedeceksiniz' diyor... Otel, Alaçatı’nın cumbalı oda ve taş...
5.0
Alaçatı (Merkeze 200M)
Evinde olmaktan ödün vermeyenlere... Levin Otel Ailesi, sakinliği ruhunuzda hissedebileceğiniz huzurlu bahçesi ile...
5.0
Alaçatı (Merkeze 200M)
Alaçatı'nın merkezinde yer alan Fora Konak Alaçatı, ücretsiz Wi-Fi ile zarif bir şekilde dekore edilmiş odalar...
4.5
Alaçatı (Merkeze 500M)
Denizkabuğu Otel, köyün içinde sayılacak kadar merkeze yakın ve aynı zamanda geceleri odalardan sadece ağustos...
Alaçatı
Erendira, restore edilen 170 yıllık tarihi bir bina ve günümüz Alaçatı ruhunu yansıtan ek binasıyla hizmet...
4.8
Alaçatı (Merkeze 100M)
Kesre, Alaçatı ’nın ana caddesinin paralelindeki Cemaliye Çıkmazı ’nda,hem Alaçatı’nın sunduğu yemek, içki,...
4.4
Alaçatı (Merkeze 150M)
Cumbalı Konak, Alaçatıdaki yaşama en büyük şahidin “taşlar” olacağı düşüncesi ile yörede yıkılan eski rum evlerinden...
4.8
Alaçatı (Merkeze 50M)
Viento, konforlu odaları, yüzme havuzlu ve jakuzili çim bahçesi, keyifli müziklerin eşlik ettiği barı ile muhteşem...
4.4
Fırsat Detayı

Balayı Çiftlerine: Oda süslemesi, Gül yaprakları ile süsleme

Alaçatı
Şık ve konforlu detaylarda, mükemmel çözümlerin sunulduğu “Special Category” Havaalanı / Airport 85 Km belgeli...
5.0
Alaçatı (Merkeze 1KM)
25 yıldır, tutkuyla ve heyecanla büyüyen bir hayal gerçek oldu. Çok kültürlü, renklerin herbirine kucak açan ve...
4.3
Alaçatı
Taş Otel, 2001 yılında yoğun geçen büyükşehir hayatı ve iş yaşantısından sıkılan ve gençlik hayalini...
4.4
Alaçatı
Beyevi , 140 yılı aşkın bir tarihi değere sahip 2 Rum evinden ince bir zevkle restore edilmiş. Rum evleri ve...
4.5
Alaçatı
Sörf cennetinde yeriniz hazır... Alaçatı Marina Palace Otel, değerli misafirleri 80 Km için incelikle...
4.3
Alaçatı
Alaçatı küçük otel deyince herkesin aklına gelen begonvillerin sardığı eşsiz taş yapılar gelir akla. Biz de bir...
4.5
Alaçatı
Hayallerin sandıklardan çıkarılıp işlendiği, sevgiyle bezendiği, huzurla sizi kucaklayan bir otel Sultan Konak....
4.0
Alaçatı (Merkeze 10M)
Yer İyonya, Ege; dönemin sadrazamı bataklığın kurutularak kanal yapılmasını buyurur ve bugünkü Alaçatı 'nın ilk...
4.5
Alaçatı (Merkeze 5M)
Uzakdoğu’dan iç ve dış mekan mobilyaları ile Avrupa’dan ev aksesuarları ithalatı ile uğraşan Nilgün Hanım kendisini...
4.3
Fırsat Detayı

3 Gece Kalın, 2.5 Gece Ödeyin!

Alaçatı (Merkeze 100M)
Ege'nin parıldayan güneşi ve Alaçatı 'nın eşsiz esintisiyle sizi karşılayacak bir aile oteli.. Alaçatı'nın...
Şuan Kapalı Rezervasyon
4.3
Alaçatı
Mübadele yıllarında Alaçatı'ya gelen göçmen bir babanın kendilerine verilen evi beğenmeyip oğlu adına aldığı tek...
Şuan Kapalı Rezervasyon
4.5
Alaçatı
Alaçatı'nın merkezinde konumlanan Köstem Hotel, Alaçatı Bey'i Hacı Memiş'in Torunu tarafından tasarlanmış taş...
Şuan Kapalı Rezervasyon
4.3
Alaçatı
Eski Yeşilköy, İstanbullu, yeni Alaçatılı Zeynep Erdem’in 1978 yılında Ilıca’da başlayan Çeşme sevdası, 2008 yılında...
Şuan Kapalı Rezervasyon
4.5
Alaçatı
Gubiba ’da, taş evlerin dokusuyla teknoloji bir araya getirilmiş. Birbirinden farklı, cumbalı, teraslı, özel...
Şuan Kapalı Rezervasyon
4.4
Alaçatı (Merkeze 200M)
Alaçatı’nın ılık rüzgârı, masmavi deniziyle çiçekli sokaklarında huzur dolu tatil… Geleneksel Alaçatı mimarisindeki...
Şuan Kapalı Rezervasyon
4.6
Alaçatı (Merkeze 100M)
Mercan Köşk , adını aldığı mercanın canlı renklerini, mimarisi ve dekorasyonuna taşıyan ve dekorasyonu ile insanı...
Şuan Kapalı Rezervasyon
4.3
Alaçatı (Merkeze 10M)
Alaçatı ruhunu yansıtan, tatil cenneti Çeşme ’nin Tatil Perisi Alura’da büyülü bir ortam için her şey...
Şuan Kapalı Rezervasyon
5.0
Alaçatı
Aile işletmesi olan Sakula Otel , 2016 yaz sezonu ile hizmete girdi. Ege'nin en güzel beldesi Alaçatı'da Hacımemiş...
Şuan Kapalı Rezervasyon
4.5
Alaçatı (Merkeze 10M)
Hacı Memiş caddesinin bir paralelinde yer alan Hay Otel’e, cephesi dar sayılabilecek lobisinden girip arka avluya...
Şuan Kapalı Rezervasyon
4.0
Alaçatı (Merkeze 100M)
Faro Alaçatı, bizim çocukluk hayalimiz, sizinse ev konforunda geçireceğiniz tatilinizin adresi… 6 odalı otelimiz...
Şuan Kapalı Rezervasyon
4.6
Alaçatı (Merkeze 100M)
Alaçatı’nın dokusunu en iyi hissettiren Otellerden Hacı Memiş Mahallesi’nin kalbindeki Kurabiye Otel; özgün...
Şuan Kapalı Rezervasyon
4.6
Fırsat Detayı

Balayı Çiftlerine Özel
Odaya şarap ikramı
Odaya canlı çiçek
Oda süslemesi
Odaya meyve sepeti ikramı

Alaçatı
Huzur dolu renkler ve sadelik tüm mekana hakim. Her ikisi de titiz bir yapıya sahip olan Resimcioğlu çiftinin...
Şuan Kapalı Rezervasyon
4.3
Alaçatı (Merkeze 100M)
Değirmen; Alaçatı tarihine ve toplumsal hayatına damgasını vurmuş, yörenin en önemli simgelerinden... Alaçatı’nın...
Şuan Kapalı Rezervasyon