×
TR EN
Balıkesir Rehberi, Balıkesir Hakkında

Balıkesir: Hem Ege Bölgesi’nde hem de Güney Marmara’da toprakları bulunan Balıkesir, ülkemizde en çok adayı ve pek çok ünlü tatil merkezini sınırlarında barındıran bir şehir. Sadece denizi ile değil; doğası, tarihi ve kültürü ile de oldukça önemli ve görülmeye değer kentlerden biri.   

Balıkesir halkının temel geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır. Ancak özellikle kıyı kesimlerinde halkın en önemli geçim kaynağı turizmdir.    

Balıkesir isminin burada bir şato yaptıran Roma İmparatoru Hadrianus’un, şatosuna Paleo Kastro adını vermesinden sonra, adın değişerek Balıkesir olduğu düşünülmektedir. Karesi Beyliği’nin hâkimiyetine girince şehrin adı Karesi olur, cumhuriyetin ilanından sonra 1926 yılında da şehre asıl adı olan Balıkesir verilir. Kimi rivayetlere göre de şehrin balının çok lezzetli olmasından kaynaklı buraya Bal-ı Kesr dendiği ve bu sözün değişerek Balıkesir halini aldığı da söylenir.   

Balıkesir’in yerleşim olarak tarihi MÖ 8000’li yıllara kadar uzanıyor. Şehirden yapılan kazılardan sonra Paleolitik ve Neolitik Çağ’a ait buluntular elde edilmiştir. Şehrin adı antik çağlarda Misya imiş. Kelime, Lidya dilinde kayın ağacı anlamına geliyormuş. Keşiş Dağı’ndan itibaren Marmara Denizi sahili boyunca Çanakkale Boğazı'na kadar olan kısma Küçük Misya, geri kalan kısma ise Büyük Misya denilmiş. Sonraları kent Leleglerin, Hititlerin, Romalıların, Bizansların ve Selçukluların hâkimiyetine girmiştir. En son Osmanlı hâkimiyetine giren Balıkesir’de günümüze kadara ulaşan pek çok kalıntı görebilirsiniz.   

Bu kadar köklü devletin hâkimiyeti altında yaşayan Balıkesir’in kültürü de oldukça zengin ve çeşitlidir. Balıkesir’in iklimi ise iç kesimlerde genel olarak Ege Bölgesi’nin iklim özelliklerini gösterir. Ege Denizi kıyılarında Akdeniz, Marmara Denizi kıyılarında Karadeniz iklim özellikleri hâkimdir.    

Balıkesir Ayvalık, Altınoluk, Akçay, Cunda, Ören ve adalar gibi pek çok turistik beldeyi sınırlarında barındırır. Buraları genel olarak yerli turistler tercih etmektedir. Denizi ve plajları, yemyeşil doğası ile tam bir tatil cennetidir.   

Balıkesir sadece denizi ile değil; kaplıcaları, destanlara ve efsanelere dahi konu olan, en çok oksijenin bulunduğu İda Dağı ile de gerçekten görülmeye değer bir beldedir.    

Tüm bu güzellikler dolayısıyla Balıkesir’i yılın her dönemi pek çok turist ziyaret eder. İster yaz isterse kış mevsimi olsun hemen her dönemde pek çok turist görebilirsiniz şehirde. Balıkesir’de gelen misafirleri ağırlamak için, gerek şehir merkezinde gerekse de deniz kenarındaki ilçelerde çok sayıda konaklama tesisi bulunur. Şehir merkezinde bulunan Balıkesir otelleri genellikle kent oteli tarzında hizmet verirken, turistik ilçelerde tatil oteli, butik ve küçük oteller ya da apart oteller bulabilirsiniz.   

Balıkesir otellerinin bazıları yılın her dönemi hizmete açıkken bazıları da sadece yaz tatil sezonunun başladığı nisan ayında hizmete açılır ve kasım ayına kadar hizmet verirler. Balıkesir butik otelleri genellikle oda kahvaltı hizmet verirler, ancak tam pansiyon ya da yarım pansiyon çalışan konaklama tesisleri de bulabilirsiniz.   

Deniz kenarındaki ilçelerde genellikle Balıkesir butik otellerine rastlayabilirsiniz. Balıkesir butik otelleri size uygun fiyatlı, sakin ve konforlu bir tatil vaat ederler. Genellikle işletmecileri, beldenin halkı olduğu için de oldukça samimi ve sıcak bir ilgi görürsünüz. Balıkesir otellerinin restoranlarında oldukça lezzetli yemekleri ve yöresel tatları deneme imkânınız da var.    

Balıkesir otel fiyatları ise genellikle uygun seçenekler sunuyor. Konaklama tesislerinin sayısı oldukça fazla olduğu için, herkesin bütçesine uygun bir otel mutlaka var. Özellikle yaz aylarında dönemsel fiyat artışları görülse de genel olarak fiyatlar uygun diyebiliriz. Eğer yaz aylarında bir tatil planlıyorsanız, erken rezervasyon yaptırmanızda fayda var. Çünkü Balıkesir otelleri yaz aylarında, oldukça yoğun çalışıyorlar.
    Sitemizi inceleyerek Balıkesir otelleri, Balıkesir otel fiyatları, uygun fiyat seçenekleri ve rezervasyon olanakları ile ilgili bilgi edinebilirsiniz. İyi tatiller.
 

Daha fazla
×
Fiyat aralığı
Filtreler
Balıkesir Otelleri
4.5
Ayvalık (Merkeze 1KM)
Denize sıfır konumda olan tesis Ayvalık mimari özellikleri göz önüne alınarak inşa edilmiş. Bir ayağınız...
140 TL Rezervasyon
4.6
Cunda Adası (Merkeze 8KM)
Otel Sobe, Cunda aşıklarının, yeme içme meraklılarının, doğaya ve denize düşkünlerin, dalgıçların, geçmiş...
300 TL Rezervasyon
4.4
Cunda Adası (Merkeze 500M)
Cunda adasında yepyeni ama sanki yıllardır orada imiş gibi tarihi ve doğal Cunda’nın bir parçası Otel Labris....
255 TL 230 TL Rezervasyon
10% indirim
4.7
Altınoluk (Merkeze 3KM)
Aeneas Otel, bahçe kapısından girdiğiniz andan itibaren sizi doğa ile başbaşa bırakıyor. Dilerseniz organik geniş...
Cunda Adası
Pür Beyaz Otel, Ayvalık Cunda adasının eşsiz manzarasına hakim kültürel dokuya uygun olarak inşaa edilmiş. Mübadil...
4.8
Cunda Adası (Merkeze 600M)
Curcuna ve ses kirliliğinden uzak, ama sahile 300 metre mesafede büyük bir zeytinlik hayal edin... Hamaklar, minder...
4.7
Cunda Adası
Otel Cunda merkeze ve deniz kıyısına yürüyerek 5 dakika mesafede yer alıyor. Otelden 6 km uzaktaki Ayvalık...
4.4
Cunda Adası (Merkeze 300M)
Farklı tarzıyla Cunda ’ya yeni bir tat katan MŎLA Cunda Hotel , yerel mimariyi modern çizgilerle günümüze taşımış....
4.5
Burhaniye Ören
İdahan Hotel 2012 yılında, Burhaniye - Ören merkezde, sahile oldukça yakın bir konumda, akıllı bina konseptinde,...
4.5
Ayvalık
Macaron Konağı , Ayvalık merkezde  sayılı tarihi  binalarından birinin restorasyonu ile günümüz konforu, keyifli...
4.8
Fırsat Detayı

8 Haziran tarihine kadar telefon ile yapılacak konaklamalarda %20 indirim uygulanıyor. İndirimlerden yararlanabilmek için son rezervasyon tarihi 15 Şubat. Özel günler hariçtir.

Marmara Adası
Yılın her döneminde konaklama hizmeti veren Mola Otel, plaja 1 dakikalık yürüme mesafesinde bulunuyor. 1972'den beri...
Erdek
Bir İnci Yalısı Oteli; zeytin ve meyve ağaçlarıyla dolu 3 dönümlük arazi içinde, Kapıdağ eteklerinde, denize sıfır...
4.4
Fırsat Detayı

Balayı Çiftlerine Özel
Odaya şarap ikramı
Oda süslemesi
Odaya meyve sepeti ikramı

Cunda Adası
Ortunç hikayesi bugün bulunduğumuz çam ve zeytin ağaçları ile çevrili vadiye mübadele ile Midilli Adası'ndan gelen...
Şuan Kapalı Rezervasyon
4.5
Cunda Adası
Begonvilla Evleri, mis kokulu rengarenk bir bahçe içerisinde, Ege Denizi’ne açılan Ayvalık ve Midilli Adası’nı gören...
Şuan Kapalı Rezervasyon
4.6
Ayvalık (Merkeze 50M)
Sizlere Ege'nin en güzel yerlerinden biri olan Ayvalık'ta istisna bir dinlence mekanı sunuyoruz. Ayvalığın tarihi...
Şuan Kapalı Rezervasyon